-
Życiówka to nie wszystko
Jednak życiówka to nie wszystko – powinniśmy o tym pamiętać stając na mecie każdego biegu od 5 km do ultramaratonu
Paulina Gadamska-Kabata
Jesteśmy biegaczami amatorami, mamy swoją pracę zawodową, rodzinę, inne obowiązki, nie powinniśmy porównywać się z zawodowcami, jednak łatwo jest się zatracić w biciu kolejnych osobistych rekordów. Często porównujemy się z kolegą/koleżanką, która ma lepsze „czasy”, nie biorąc pod uwagę, że nie ma on/ona rodziny, jest młodszy/młodsza i pracuje mniej godzin w tygodniu.
Cóż mądry Polak po szkodzie. Kiedyś byłam świadkiem reanimacji zawodnika na 11 km maratonu. Trzy zespołu karetek, sprzęt, wykwalifikowany personel i wszystko na nic. Sama kiedyś pomagałam zawodnikowi na 41 km maratonu, który leżał na poboczu. Jak długo? Nie wiem? Nikt inny się nie zatrzymał! Przytomny, ale bełkotał, zapewne znęcony wizją złamania kolejnej życiówki, zaniechał odpowiedniego nawodnienia i uzupełniania elektrolitów. A nawet u młodego człowieka zaburzenia elektrolitowe mogą prowadzić do niebezpiecznych zaburzeń rytmu serca. Na szczęście szybko pojawiły się służby medyczne i wszystko skończyło się dobrze.
Dlatego tak ważne są badania, aby wyłapać nieprawidłowości, które mają wpływ na nasze bieganie i otwierają drzwi chorobie. Morfologia oraz podstawowe badania biochemiczne (mocznik, kreatynina, sód, potas) i oczywiście EKG, a najlepiej ECHO serca. Niektóre wrodzone wady serca ujawniają się dopiero w sytuacjach stresowych czy też nadmiernym wysiłku fizycznym. Sama zgłosiłam się na badanie ECHO serca przed pierwszym maratonem, a byłam wówczas młodą, dotychczas zdrową osobą. Stwierdziłam, że mając rodzinę muszę wrócić z tego biegu cała i zdrowa.
Pamiętajmy, że intensywne treningi, zawody są bardzo wyczerpujące dla naszego organizmu. Mikrourazy tkanek, mikrokrwawienia, odwodnienie. A obok – życie rodzinne, praca zawodowa, stres. Zmienia się metabolizm żelaza, ukrwienie narządów. Wszystko to prowadzi do niedokrwistości. Organizm wysyła jasne sygnały. Musimy nauczyć się je odczytywać; szybsza akcja serca, zmniejszona tolerancja wysiłku, zmęczenie, senność, zawroty głowy, szum w uszach, łamliwość paznokci, wypadanie włosów, zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej, pogorszenie nastroju, nerwowość. Gdy się pojawią powinniśmy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu. Nie zapomnij wspomnieć też o treningowych pasjach – to ważne. Lekarz zadecyduje, czy i jakie badania krwi wykonać.
Znajdźmy czas na wizytę u lekarza zanim, zaczniemy przygodę ze sportem. Bądźmy czujni, jeżeli zaczynamy ją dopiero po trzydziestce i później. Zastanówmy się, czy w rodzinie występowały choroby serca u młodych osób lub nagłe zgony z nieznanej przyczyny. Podstawowe badania mogą wcześniej wykryć choroby – zanim poczujemy objawy. Leczone wcale nie muszą nas wykluczyć z biegania. Intensywny wysiłek może wymagać zmiany dawkowania leków. Pamiętajmy o tym na każdy etapie biegania – to nasze bezpieczeństwo.
Kolejne sukcesy biegowe i nasze ambicje sprawiają, że podnosimy sobie poprzeczkę. Coraz większy kilometraż, intensywność wysiłku sprawiają, że wymagania organizmu rosną. Zadbajmy o odpowiednie odżywianie, aby nie dopuścić do niedoborów, które zwolnią tempo na biegowej trasie. Brak tej troski to poważne niebezpieczeństwo dla naszej maszyny biomechanicznej.
Mody żywieniowe przychodzą i odchodzą. To nic złego. Zawsze można spróbować czegoś nowego – ale z głową. Dieta powinna dostarczyć wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Poprawnie zbilansowana przyczyni się do naszych sukcesów biegowych.
Niedokrwistość z niedoboru żelaza nie pojawia się z dnia na dzień. Rozwija się ona miesiącami, podczas których nasz organizm zużywa tzw. żelazo zapasowe (przechowywane w organizmie jako ferrytyna). Uzupełnienie powstałych niedoborów również zajmuje długie miesiące. Nie odstawiajmy leku, gdy poczujemy się lepiej, a hemoglobina znów zacznie mieścić się w granicach normy. O zakończeniu leczenia zawsze powinien zdecydować lekarz. Pamiętajcie, że jego wiedza to wynik wielu lat nauki, a nie wiedza zaczerpnięta z forów internetowych.
Inwestujemy w siebie, nie żałujemy funduszy na nowe buty biegowe, zegarki czy też inne gadżety. Tym bardziej nie powinniśmy oszczędzać na własnym zdrowiu. Badanie morfologii, EKG – lekarz rodzinny zleci nam w ramach umowy z NFZ. Echo serca to koszt ok. 150-300 złotych. Większość biegaczy startujących w zawodach może sobie na nie pozwolić raz na 2-3 lata. To tyle co wpisowe na jedne zawody. To przepustka na uczestnictwo w wielu kolejnych. To taki unik, aby nie pojawiło się w TV info: „mimo pomocy służb medycznych (…) nie udało się uratować biegacza”.
-
Oddaj krew i wylosuj koszulkę Ultrakrwi
Podobnie jak w zeszłym roku, zapraszamy Was do nadsyłania swoich zdjęć z donacji. Do wylosowania mamy 200 koszulek technicznych Ultrakrwi. Po 100 sztuk dla każdej płci
Zasady:
1. Zrób sobie zdjęcie podczas oddawania krwi lub jej składników na nasze hasło ULTRAKREW z kartką z napisem #ultrakrew lub naszym plakatem. UWAGA!: W tym roku nie przyjmujemy zdjęć samej książeczki. Wyjątek stanowią osoby, które były na donacji 2 i 3 grudnia.2. Umieść swoje zdjęcie w komentarzu pod tym postem na profilu Ultrakrwi i odpowiedz na proste pytanie: Którą w tym roku mamy zimową edycję Ultrakrwi?
Jeśli dbasz o swoją prywatność i nie chcesz publicznie pokazywać swojego wizerunku to prześlij je nam w wiadomości prywatnej. W komentarzu umieść zdjęcie z książeczki i odpowiedz na pytanie. Odpowiedź na to pytanie jest konieczna ze względów prawnych.3. ? Pamiętaj o podaniu rozmiaru koszulki np. M damska.
Losowanie i ogłoszenie wyników nastąpi 1 lutego 2020.
W losowaniu wezmą udział jedynie komentarze pod naszym tym postem na Facebooku.
Krew lub jej składniki na hasło ULTRAKREW możecie oddawać we wszystkich centrach, stacjach terenowych, akcjach mobilnych placówek RCKIK i WCKIK w kraju.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa W Warszawie, RCKiK w Gdańsku, RCKiK im. Jana Pawła II w Słupsku, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Kielce, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Katowice, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzii, RCKiK Olsztyn, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, RCKiK im. dr Konrada Vietha w Radomiu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie OFC, WCKiK Terenowa Stacja w Gdańsku, WCKiK Terenowa Stacja w Szczecinie, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, RCKK w Rzeszowie -
Spędź dzień z Ultrakrwią
18 stycznia 2020 zapraszamy do Orłowa na plażę. To będzie wspaniały dzień. Zrobimy sobie wspólne zdjęcie, a chwilę później pobiegamy i pospacerujemy po plaży wraz z naszym Ambasadorem Piotrem Suchenią. Bądźcie z nami od godziny 9:00
Wspólnie z RCKiK w Gdańsku i WCKiK Terenowa Stacja w Gdańsku zapraszamy tego dnia Krwiodawców Pomorza i wszystkich chętnych o godzinie 9.00 na Molo w Gdyni Orłowie na wspólne zdjęcie. Jeśli chcecie, to przynieście ze sobą flagi Waszych klubów, miast czy gmin. Bądźcie z nami.
Chwilę później, o godzinie 9:15, ruszymy po plaży w kierunku Gdańska. Z przyjemnością informujemy, że czoło Ultrakrwi w biegu towarzyskim pomiędzy molami Gdyni i Gdańska poprowadzi Piotr Suchenia run-passion.pl, pierwszy Polak, który zwyciężył w maratonach na obu biegunach poprowadzi. Wśród wszystkich Uczestników biegu wylosujemy po 3 bezpłatne vouchery na bieg 10 km w ramach TUT – Trójmiejski Ultra Track i Bieg Tropem Wilczym w Miasto Rumia.
Nie prowadzimy zapisów, udział jest całkowicie bezpłatny. Zapraszamy -
Wspólne zdjęcie krwiodawców
Zapraszamy krwiodawców w dniu 19 stycznia na wspólne zdjęcie – symbol siły, jaką ludzie potrafią bezinteresownie ofiarować innym ludziom
Przyjdźmy i pokażmy, że krew to energia życia, którą warto się dzielić. Zabierzcie ze sobą symbolicznie coś czerwonego. To inicjatywa, na którą zapraszamy wspólnie z Panią Marszałek Agnieszka Kapała-Sokalska, Samorząd Województwa Pomorskiego, Dyrekcją RCKiK w Gdańsku i WCKiK Terenowa Stacja w Gdańsku.
Po wspólnym zdjęciu, wszystkich chętnych zapraszamy do biegu lub przejścia odcinka plaży do mola w Gdańsku – Brzeźnie. -
Pobiegnij z Ultrakrwią i Adamem Korolem
Nasz Ambasador, Mistrz Olimpijski Adam Korol poprowadzi fragment trasy Ultrakrwi: Gdynia Orłowo – Gdańsk Brzeźno
Adamie, dziękujemy, że jesteś z nami sportowo i oddając krew ❤️
Nasz Ambasador, Mistrz Olimpijski Adam Korol poprowadzi fragment trasy Ultrakrwi: Gdynia Orłowo – Gdańsk Brzeźno. Adam, dziękujemy, że jesteś z nami sportowo i oddając krew.
Wśród wszystkich, którzy dobiegną do mety rozlosujemy 6 pakietów startowych na PKO Grand Prix Gdyni – Bieg Urodzinowy, który odbędzie się 17 lutego w Gdyni. Dziękujemy Gdyńskie Centrum Sportu i Gdynia
Kto z Was się melduje?
Fot. Agata Masiulaniec -
Konkurs, koszulki do wygrania
KRWIODAWCY TO JEST DLA WAS – mamy 120 koszulek sportowych Ultrakrwi. Dajcie znać innym w sieci, zróbmy znowu pozytywny hałas.
Wylosujemy je wśród osób, które wezmą udział w akcji (60 męskich, 60 damskich).
Oto zasady, dla osób, które chcą mieć oficjalną koszulkę Ultrakrwi:- W terminie do 30.01.2019 oddaj krew na hasło ULTRAKREW i zrób sobie zdjęcie na którym w trakcie donacji masz kartkę z napisem: #ULTRAKREW
- Zdjęcie to umieść w komentarzu pod tym postem.
- Dodatkowo podaj rozmiar koszulki (na FB w komentarzu)
- W komentarzu KONIECZNIE odpowiedz na pytanie: ile mililitrów wynosi jedna pełna donacja krwi?
- Osoby, które oddały już krew/osocze w ramach akcji od 01.12.2018 też mogą wziąć udział ?. Wystarczy w komentarzu załączyć zdjęcie potwierdzające donację w tym okresie (z książeczki lub zaświadczenia) i podać rozmiar i pytanie z punktu 4.
- Losowanie 31.01.2019. Wyniki opublikujemy tego dnia o 20.00
Krew możesz oddać w regionalnych i wojskowych centrach krwiodawstwa: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa W Warszawie, RCKiK w Gdańsku, RCKiK im. Jana Pawła II w Słupsku, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze,
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Kielce,Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Katowice, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, RCKiK w Łodzi, RCKiK Olsztyn, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, RCKiK im. dr Konrada Vietha w Radomiu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, WCKiK Terenowa Stacja w Gdańsku, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, WCKiK Terenowa Stacja w Szczecinie, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Dziękujemy za wsparcie naszym Partnerom: InterRisk Polska, HRset, Helios Polska, DHL Parcel, Olimp Sport Nutrition, Blue Media, Drukarnia Normex, Odyssey sp. z o.o. Motor Centrum Hampton by Hilton Swinoujscie, Hotel Senator Hotel Jantar, Przystań Łeba Resort&Restaurant, Gwiazda Morza Resort, Miasto Rumia -
Zróbmy to razem
Do startu trzeciej edycji Ultrakrew “Każdy ma swój Krwiobieg” zostało mniej niż 99 dni. KTO BĘDZIE Z NAMI?
Ruszamy 14 stycznia tradycyjnie od granicy zachodniej do wschodniej, czyli od Świnoujścia do Piasków.
Dziękujemy za ZAUFANIE i pomoc naszym Partnerom, którzy tak jak my gorąco popierają ideę honorowego krwiodawstwa: InterRisk Polska, HRset,Motor Centrum, WCKiK Terenowa Stacja w Gdańsku, Olimp Sport Nutrition, Hotel Jantar,Hampton by Hilton Swinoujscie, Gwiazda Morza Resort, Apteka Internetowa Dom Leków, Fundacja Morze Inspiracji, PoradnikBiegacza.pl, firmieTrackcourse.com, marce Salomon, miastom: Łeba Miasto Czterech Żywiołów, Ustki, Władysławowa, Krynicy Morskiej i Świnoujścia -
Trening z Mistrzem
Dziś nasz Ambasador Adam Korol przeprowadził trening. W sumie wyszło 16 kilometrów po urokliwych zakątkach Lasów Oliwskich. Dziękujemy wszystkim za wspólną aktywność w aurze od jesieni do zimy i z powrotem. Więcej na naszym profilu na Facebooku tutaj:
-
Spotkaj nas na trasie
Dla wszystkich, którzy z niecierpliwością czekają na godzinowy rozkład biegu, zamieszczamy orientacyjny harmonogram. Pozwoli to osobom, które chcą dołożyć swój kilometr do naszej akcji planować swój udział
Jednocześnie chcemy Was prosić o wyrozumiałość – tempo będziemy dopasowywać do warunków pogodowych na plaży. Wszystkie relacje w trakcie biegu będziecie mogli śledzić na naszym profilu. A bieżące informacje o lokalizacji śledzić dzięki trakcourse.com.
-
Oddaj krew z Ultrakrwią
Każdy z Was, kto mieszka lub wybiera się na teren województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego i chce w ramach naszej akcji oddać krew – zapraszamy!
fot. Shutterstock
Od dziś tj. 15.12.2016 do 15.01.2017 na hasło ULTRAKREW można oddać krew w stacjach terenowych: RCKiK w Gdańsku, RCKiK Olsztyn i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SPZOZ w Szczecinie.
Dołączcie do nas w ten wyjątkowy sposób!