ultrakrew
22.11.2016

Trening zimą

Dziesięć porad Marcina Świerca

 

  1. Trening zimą jest konieczny, daje dużo frajdy i satysfakcji. To w tym okresie budujemy niezbędną bazę przed czekającym nas sezonem startowym, jednak wszystko z umiarem. Jeśli termometr za oknem pokazuje -25 stopni Celcjusza i więcej, lepiej odpuść trening w terenie i zróbić coś alternatywnego w domu lub na siłowni (np. spinning, bieżnia mechaniczna, basen itp.)
  2. ŚRODKI TRENINGOWE W ZIMIE. Zimą skup się głównie na budowaniu bazy tlenowej poprzez długie wybiegania. Zadbaj również o sprawność ogólnorozwojową: stabilizację, siłownię, ćwiczenia z wolnymi ciężarami oraz ćwiczenia z przyborami typu: gumy, BOSU, dysk stabilizujący, TRX.
  3. DOBRY UBIÓR. Wychodząc na trening pamiętaj o odpowiednim stroju. Gdy wychodzisz na zewnątrz, powinieneś czuć, że do pełnego komfortu założyłbyś jeszcze jedną warstwę. Nigdy nie ubieraj się za ciepło, bo organizm w trakcie treningu rozgrzeje się i będzie Ci potem o wiele za gorąco. Przegrzanie też bywa szkodliwe.
  4. Zimą dzień jest krótki i często trenujemy po zmroku. Zadbaj o odblaskowe elementy na ubraniach lub załóż dodatkową kamizelkę odblaskową czy specjalne opaski. Ważnym elementem jest także czołówka. Zabieraj ją zwłaszcza wtedy gdy biegniesz po nieoświetlonych ścieżkach.
  5. WRAŻLIWE MIEJSCA. Pamiętaj by chronić głowę, dłonie, stopy i szyję. Pewnie każdemu mama zawsze mówiła, że czapka jest bardzo ważna. Także w trakcie treningu należy chronić głowę zakładając czapkę lub buff. Przez głowę statystycznie ucieka najwięcej ciepła. Rękawiczki wybierz odpowiednie do panującej temperatury. Jeśli idziesz na trening trwający od 1,5h do 2h wybierz buty z dobrym bieżnikiem, niekoniecznie z membraną. Przede wszystkim pamiętaj także o dobrych skarpetkach. Jeśli planujesz dłuższy trening lub wiesz, że jest dużo błota pośniegowego i roztopy załóż buty z membraną. Na szyję ubierz buff i zrób sobie przedłużenie koszulki. Lepiej unikać problemów z gardłem.
  6. Buty zimą to bardzo istotny element Twojego bezpieczeństwa i komfortu podczas treningu. Moim podstawowym modelem zimą na świeży puch i śnieg jest Salomon Speedcross – charakteryzujący się agresywnym bieżnikiem. Ten but pozwala przebrnąć przez każdy napotkany śnieg i błoto. Na lód i twardy śnieg wybieram Salomon Spikecross. Buty te posiadają metalowe wypustki. Przy dużym oblodzeniu znacznie zwiększają przyczepność, co pozwala czuć się naprawdę bezpiecznie.
  7. Zimą tak samo jak latem bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie. Na dłuższe wybiegania lub wycieczki dobrze, żebyś zabrał ze sobą mały termosik z ciepłym napojem. Nie zapominaj także o nawodnieniu przed i po treningu, gdyż w czasie zimowych treningów także tracimy sporo wody.
  8. Na dłuższe wybiegania zadbaj o odpowiednie odżywianie. Organizm w pierwszej kolejności zużywa energię na ogrzanie organizmu, a dopiero później myśli o energii potrzebnej do treningu. Dlatego zawsze mniej w rezerwie żela czy batona, który pozwoli szybko uzupełnić braki kalorii.
  9. Mimo że na wycieczce biegowej chcesz uciec od cywilizacji, nie zapomnij zabrać ze sobą telefonu. Warto też wgrać do niego aplikację ‘Na Ratunek’. Przed wyjściem na trening poinformuj kogoś o planowanej trasie i godzinie powrotu. W plecaku miej także folię NRC.
  10. Ważna w każdym okresie treningowym. W zimie warto regularnie odwiedzać saunę. Hartuje organizm. Trzeba jednak pamiętać, że sauna to też trening dla organizmu i należy ją umiejętnie wpleść do swojego planu treningowego. Nie korzystaj z niej tuż przed i po mocnym treningu.